podstawowe informacje

położenie i Demografia

WOJEWÓDZTWO:

lubelskie


POWIAT: 

chełmski


gminy wchodzące w skład powiatu chełmskiego

gminy miejskie: Rejowiec Fabryczny;

gminy miejsko-wiejskie: Rejowiec, Siedliszcze;

 gminy wiejskie: Białopole, Chełm, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Rejowiec Fabryczny, Ruda Huta, Sawin, Wierzbica, Wojsławice, Żmudź

TYP: 

gmina miejska


SIEDZIBA WŁADZ gminy

Rejowiec Fabryczny

GMINY bezpośrednio sąsiadujące z gminą miejską rejowiec fabryczny

Rejowiec Fabryczny,  Rejowiec

Mapka z zaznaczony Rejowcem

Miasto Rejowiec Fabryczny położone jest w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie chełmskim, niedaleko granicy z Ukrainą (46 km), 57 km na wschód od Lublina, 20 km na zachód od Chełma, w niewielkiej odległości ok. 50 km od Portu Lotniczego Lublin SA w Świdniku. 

Miasto ma dobre połączenia kolejowe i drogowe ze stolicą województwa – Lublinem, z Portem Lotniczym Lublin jak też pozostałymi miastami naszego regionu. Od zachodu i północy miasto graniczy z gminą Rejowiec Fabryczny, natomiast od południa i  wschodu z gminą Rejowiec.

POWIERZCHNIA : 1 428 ha

stan na dzień 31.12.2022 r. (Źródło: GUS)


LICZBA LUDNOŚCI: 4 115 osób 

stan na dzień 31.12.2023 r. (Źródło: UM, Ewidencja ludności)

Powierzchnia miasta wynosi 1.428 ha, przy czym obszary zabudowane i zurbanizowane (w  tym komunikacyjne i eksploatacyjne) zajmują 291 ha, tj. ponad 20% ogółu powierzchni. Przeważająca część obszaru to tereny rolne. 

Rejowiec Fabryczny położony jest w niewielkiej odległości 8 km od drogi krajowej S12 Warszawa - Lublin – Dorohusk. Obszar miasta przecina równoleżnikowo linia kolejowa z Warszawy przez Lublin, Chełm, aż do granicy państwa w  Dorohusku oraz droga powiatowa nr 839 dzieląc miasto na dwie części:

Według podziału fizyczno-geograficznego Polski miasto Rejowiec Fabryczny leży w zasięgu obszaru Pagórów Chełmskich, wchodzących w skład makroregionu Polesie Wołyńskie. Północny fragment obszaru miasta znajduje się w  Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych, leżący w Pawłowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Obszar ten rozciąga się na północ od granicy miasta i biegnie w kierunku zachodnim.

Mapka z zaznaczonym miastem Chełm