urząd dla mieszkańca
Strona internetowa Miasta Rejowiec Fabryczny to miejsce, w którym w czasie trwania całej kadencji 2018-2023 zarówno mieszkańcy, przedsiębiorcy jak i lokalni działacze mogli znaleźć szereg ważnych informacji i aktualności. Jest też często pierwszą formą kontaktu i źródłem wiedzy dla mieszkańców, inwestorów, dziennikarzy, turystów i wszystkich, którzy poszukują informacji o Rejowcu Fabrycznym, działaniach samorządu miejskiego oraz pomocnych danych w załatwieniu spraw urzędowych.
Na stronie internetowej Miasta zamieszczano aktualności i komunikaty oraz liczne zaproszenia na wydarzenia organizowane przez miasto, zapraszając tym samym do udziału w organizowanych uroczystościach, akcjach czy naradach obywatelskich.
Mieszkańcy mogli zapoznać się m.in. z realizowanymi Programami (np. Program Czyste Powietrze), zapoznać się w szybki sposób jakie są stawki opłat za odpady komunalne czy uczestniczyć on-line w sesjach Rady Miasta.
jak załatwić sprawę w urzędzie
Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, strona internetowa Miasta Rejowiec to również miejsce na którym Mieszkańcy mają przejrzystą informację jak załatwić sprawy związane z zameldowaniem, urodzeniem dziecka, czy podatkami lokalnymi - mogą pobrać niezbędne druki, broszury czy wnioski.
sprawy mieszkańców
W okresie między 2018 a 2023 r. do kancelarii Burmistrza Miasta wpłynęło łącznie około 15.210 różnych dokumentów, w tym pisma, wnioski, podania oraz inne rodzaje spraw. Zalicza się do tego również liczba interesantów, którzy zostali osobiście przyjęci przez Burmistrza.
2018 rok - 2.169 2019 rok - 2.091
2020 rok - 2.838 2021 rok - 2.312
2022 rok - 2.964 2023 rok - 2.836
Urząd Miasta Rejowiec Fabryczny w ramach programu "Cyfrowa Gmina?" uruchomił dla osób rozliczających się z urzędem z tytułu należności podatkowych - portal EPODATKI.
Portal umożliwia każdemu użytkownikowi sprawdzenie rodzaju i wysokości należności podatkowych oraz z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które powinien uregulować na rzecz Urzędu, weryfikowania dokonanych wpłat, a także wykonywanie płatności elektronicznych.
Uruchomienie możliwości dokonywania płatności elektronicznych ułatwi regulowanie zobowiązań bez konieczności wizyty w Urzędzie, czy nawet bez konieczności wychodzenia z domu.
wirtualny spacer po mieście
Zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy zainteresowani Rejowcem Fabrycznym mogą odbyć wirtualny spacer po mieście i po jego zrewitalizowanych miejscach.
narada obywatelska - nowatorska metoda dialogu między mieszkańcami a władzami miasta
Narady obywatelskie są popularne od lat w krajach Skandynawii.
Rejowiec Fabryczny jest pierwszym miastem w Polsce realizującym narady.
W ubiegłym roku odbyła się energetyczna narada obywatelska: Włącz się!?
W toku narady mieszkańcy wypracowali szesnaście rekomendacji dla władz miasta dotyczących ograniczenia niskiej emisji (czyli smogu powstającego nad miastem w okresie grzewczym).
Narada obywatelska jest organizowana przez władze miasta, by mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na ważne dla nich tematy. Narada składa się z czterech spotkań i wysłuchania publicznego:
W trakcie czterech spotkań mieszkańcy wypowiadają swoje opinie na wybrany temat, dyskutują, zapoznają się z dodatkowymi informacjami, zadają pytania urzędnikom, ekspertom. Najważniejszym celem spotkań jest wspólne wypracowanie rekomendacji dotyczących tematu narady.
Rekomendacje te są prezentowane szerokiemu gronu mieszkańców miasta oraz przekazane władzom na wysłuchaniu publicznym. Władze miasta deklarują wówczas, które z rekomendacji mogą być zrealizowane.
Publikacja na temat idei narad obywatelskich - na stronie miasta - tutaj
pOD PATRONATEM BURMISTRZA
Honorowy Patronat Burmistrza Miasta to szczególne wyróżnienie, przyznawane przedsięwzięciom, imprezom lub wydarzeniom organizowanym na terenie miasta, które w znaczny sposób podnosi ich rangę. Udzielenie patronatu jest też wyrazem aprobaty burmistrza miasta, identyfikacji z inicjatywą, formą więzi i wyrazem otwartości oraz współpracy z różnymi grupami, zaangażowanymi w szeroko pojmowane organizowanie życia lokalnej społeczności.
"Kapelusz Pani Wiosny"
„Eco Studio ELECTRO" OGÓLNOPOLSKI KONKURS ECO STUDIO ELECTRO - SYSTEM! - to konkurs organizowany w ramach kampanii edukacyjnej, którego pomysłodawcą jest ELECTRO - SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Celem projektu jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat prawidłowego, zgodnego z zasadami ochrony środowiska postępowania z elektroodpadami, a także ich wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi. Aby zainteresować edukacją ekologiczną młode osoby w projekt zaangażowały się znane i lubiane przez młodzież gwiazdy i influencerzy: ambasadorzy Magda Bereda i Kuba Adamiak oraz Kinga Sawczuk, Lena Moonlight,
Natalia Sisik i Filip Lato. To oni zachęcali fanów do tworzenia wspólnie z nauczycielami krótkich filmów o elektrośmieciach. Liczył się nie sprzęt, a kreatywność i ciekawy sposób przedstawienia tematyki właściwego postępowania z elektroodpadamimi.
Wielki Finał ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Eco Studio ELECTRO - SYSTEM” odbył się 15 września 2022 r.na warszawskim Żoliborzu , miał charakter festiwalu muzyczno - ekologicznego na Sprzątanie Świata. W czasie finału w akcję włączyły się gwiazdy zaangażowane ekologicznie oraz uczniowie szkół z całej Polski. Jury wybrało najciekawsze filmiki pokazujące prawidłowe postępowanie z elektroodpadami. Na podium znalazła się: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym- laureat pierwszego miejsca. Aktorzy- uczniowie klasy II B ze szkoły w Rejowcu Fabrycznym pracowali pod kierunkiem Agnieszki Gepner, Agaty Nieściór i Wojciecha Sosnowskiego
wybrane wydarzenia z minionego okresu:
Rocznica wybuchu II wojny światowej
Rocznica napaści ZSRR na Polskę
Narodowy Dzień Sportu
Dzień Edukacji Narodowej
Tydzień Cittaslow - przedsięwzięcia dla młodzieży i dorosłych poświęcone miastom dobrego życia i proekologicznych postaw. W ramach tygodnia Cittaslow w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Każda klasa uczestniczyła w lekcjach edukacyjnych na temat Cittaslow. Na korytarzach i w klasach pojawiły się gazetki promujące miasta spod znaku ślimaka. Uczniowie dowiedzieli się, że miasta mogące należeć do Cittaslow to te z liczbą mieszkańców poniżej 50 tysięcy, które pracują nad poprawą jakości życia. Zorganizowano gry terenowe i spacery w rytmie "slow", odwiedzając ważne miejsca w mieście.
Sprzątanie świata
Dzień Papieski - coroczny montaż słowno-muzyczny przygotowywany przez uczniów Szkoły Podstawowej
„Szkoła pamięta” - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło akcję „Szkoła pamięta” w 2019 r., mając na celu uświadomienie młodych ludzi o konieczności pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności, zwłaszcza tych związanych z historią danego miejsca. Nasza szkoła regularnie uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Pod koniec października uczniowie udają się na cmentarz w Pawłowie, gdzie sprzątają groby i zapalają symboliczne znicze na miejscach pochówku osób związanych z miasteczkiem. Odnawiają też napisy na nagrobkach, oddając pamięć Bohaterom Września 1939 r. Dodatkowo, porządkują „Mogiłę” - zabytek z okresu I wojny światowej. Dla uczniów to niecodzienna lekcja historii, która pokazuje, że ojczystą historię można poznać również poprzez działanie na rzecz zachowania pamięci lokalnych bohaterów.
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości - coroczny montaż słowno-muzyczny przygotowywany przez uczniów Szkoły Podstawowej, "Szkoła do hymnu” - wspólne odśpiewanie hymnu w czasie szkolnej akademii
Rocznica wybuchu powstania styczniowego
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
,,Katyń.... ocalić od zapomnienia” - 13 kwietnia 2023 r. po raz czternasty upamiętniliśmy ofiary zbrodni katyńskiej. Już od 2009 roku w kwietniu organizujemy szkolną uroczystość poświęconą osobom pomordowanym przez NKWD wiosną 1940 roku. Spotykamy się przy "Dębie Pamięci", gdzie przypominamy sylwetkę majora Andrzeja Gwardjana z Rejowca, który został aresztowany we wrześniu 1939 roku i zastrzelony przez radzieckich żołnierzy. Składamy kwiaty i zapalamy znicze przy kamieniu z tablicą pamiątkową. Przekazujemy kolejnym pokoleniom znaczenie "zbrodni katyńskiej", aby kontynuować łańcuch pamięci.
Święto Chrztu Polski - młodzież uczestniczyła w lekcjach historii, tworzyła prace plastyczne i przyjęła biało-czerwone barwy oraz ozdobienie szkoły flagami narodowymi, wyrażając patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny.
Jubileusz 60 – lecia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
Działania realizowane w ramach projektu "Szkolny Inkubator wiedzy, rozwoju i dobrych pomysłów" we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich (2023/2024).
Inne, wybrane wydarzenia z minionego okresu:
Spartakiada Przedszkolaka – przedszkolaki pokazują moc „Na sportowo – zawsze zdrowo”- coroczna impreza na Stadionie Miejskim dla dzieci w wieku 6 lat,
„Wakacje w mieście” - coroczna impreza,
Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka - coroczna impreza,
„Muzyczne pożegnanie wakacji” - coroczna impreza,
Święto Pieczonego Ziemniaka - coroczna impreza,
Bal Mikołajkowy dla dzieci i młodzieży - coroczna impreza,
Kolędowanie przy Urzędzie- coroczna impreza,
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników zajęć MOK-u „Dworek” - coroczna impreza,
Spotkanie Jubileuszowe p. Zbigniewa Waldemara Okonia z okazji 60- lecia pracy twórczej oraz wernisaż Grupy Twórczej „Tęcza” (15-lecie),
Powitanie wakacji i dzień rodziny na łowisku Glinianka w Pawłowie - coroczna impreza,
Spotkanie z Tomaszem Pospiesznym autorem książki „Zakochana w nauce” o dwukrotnej polskiej Noblistce Marii Skłodowskiej,
Biesiada Cygańska,
Rodzice i dzieci – powietrze bez śmieci – projekt edukacyjny dla edukacji wczesnoszkolnej,
Karmniki i budki lęgowe – konkurs dla uczniów klas I - III,
Święto Konstytucji 3 Maja - coroczna uroczysta msza św. wraz z częścią artystyczną, składanie wieńców pod Pomnikiem Pamięci, okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych,
Święto Wojska Polskiego - coroczna uroczysta msza św. wraz z częścią artystyczną, składanie wieńców pod Pomnikiem Pamięci, okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych.