realizacja polityk, programów i strategii
programy o charakterze ogólnym
Strategia Rozwoju Miasta
Głównym dokumentem określającym długofalowe kierunki działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta oraz zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańców jest Strategia Rozwoju Miasta na lata 2016-2025. Dokument, który określa kierunki i cele rozwojowe ma kluczowe znaczenie dla planowania i kierowania rozwojem miejskim. Przyjęte w Strategii priorytety i przypisane im zadania są wytycznymi do osiągnięcia przyjętych celów. Strategia jest także osią dla przyjętych planów sektorowych.
W czasie kadencji 2018-2023 kontynuowano wdrażanie dwóch głównych programów, których istotą jest podniesienie jakości i warunków życia w mieście a także ograniczenia emisji CO2 m.in. poprzez zmniejszenie zużycia paliw kopalnych. Priorytety rozwojowe realizowane były jako zadania szczegółowo opisane i zaplanowane w niżej wymienionych programach sektorowych:
Lokalny Program Rewitalizacji Zdegradowanych Obszarów Miasta na lata 2017–2023,
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2015–2020 (z perspektywą do roku 2022).
Kompletna i spójna pomiędzy planem zagospodarowania, strategią rozwoju a programami sektorowymi wizja rozwoju pozwalała realizować w latach 2018-2023 zadania objęte wieloletnią prognozą finansową i osiągać cele z wykorzystaniem dostępnych zewnętrznych źródeł finansowania, a szczególnie środków Unii Europejskiej oraz krajowych środków publicznych na dofinansowanie zadań własnych w tym z TFOGR-u i Funduszu Dróg Samorządowych. Jest to przyjęty priorytet samorządu miasta.
programy z obszaru pomocy społecznej
Strategia rozwiązywania problemów społecznych Miasta Rejowiec Fabryczny
Głównym celem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Rejowiec Fabryczny na lata 2014-2021 (uchwała LIV/235/14 z dnia 05.02.2014 r.) było zapobieganie problemom społecznym występującym na terenie miasta Rejowiec Fabrycznym takim jak: niezagrożenie ubóstwem, bezdomnością, marginalizacją, wykluczeniem społecznym, pomoc osobom bezdomnym, niepełnosprawnym, chorym, uzależnionym, osobom starszym, dzieciom i młodzieży oraz osobom w kryzysie.
W roku 2022 MOPS koordynował opracowanie nowej strategii na lata 2022-2030 (uchwała XLVIII/240/22 z dnia 18.07.2022 r.), która jest kontynuacją podejmowanych działań przez wcześniejszą Strategię oraz realizował jej założenia. Strategia jest jednym z wielu dokumentów, który analizuje i przedstawia rzeczywistość społeczną dotyczącą jej mieszkańców. Jednym z celów szczegółowych Strategii jest zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców miasta nie posiadających dochodów własnych, lub posiadających dochody nie wystarczające na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych oraz zapewnienie dostępu do zróżnicowanych usług społecznych osobom w wieku senioralnym, chorym i niepełnosprawnym.
W celu zapobiegania problemom społecznym występującym na terenie miasta pracownicy MOPS podejmowali działania w następujących obszarach:
pomocy osobom bezrobotnym, w szczególności długotrwale i ich rodzinom,
pomoc w pokonywaniu trudności ekonomicznych i ubóstwa,
wsparcia osób niepełnosprawnych i długotrwale chorych,
wsparcia osób przejawiających skłonności do nadużywania alkoholu oraz ich rodzinom,
wsparcia osób doświadczających przemocy w rodzinach,
kompleksowej pomocy osobom starszym, chorym i niesprawnym z powodu wieku,
opieki nad dziećmi i młodzieżą, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zagrożonych patologią społeczną.
program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny
W ciągu trwania kadencji Gmina Miejska Rejowiec Fabryczny konsekwentnie dążyła do przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony jej ofiar oraz do ograniczania na terenie miasta rozmiaru i następstw zjawiska przemocy.
Dwa istotne programy służyły temu celowi, opierając się na odpowiednich aktach prawnych i integrując się z działaniami społecznymi:
Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny na lata 2016–2021 przyjęty uchwałą nr XVI/57/15 Rady Miasta Rejowiec Fabryczny z dnia 15 grudnia 2015 r.
Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny na lata 2022–2028 przyjęty uchwałą nr XLIV/216/21 Rady Miasta z dnia 29 grudnia 2021 r.
Program łączył się z ogólną Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miejskiej Rejowiec Fabryczny. Działania skupiały się na profilaktyce, zapobieganiu i ograniczaniu zjawiska przemocy w rodzinie. Istotnym elementem obu programów jest wprowadzanie w życie działań, mających na celu z jednej strony podnoszenie świadomości społecznej na temat przyczyn i skutków przemocy w rodzinie oraz promowanie metod wychowawczych bez używania przemocy, a z drugiej strony zapewnienie ochrony i udzielanie pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, a także upowszechnianie informacji o możliwościach i formach udzielania pomocy, zarówno osobom dotkniętym przemocą, jak i stosującym przemoc w rodzinie.
Program Wspierania Rodziny w Mieście Rejowiec Fabryczny
Program wyznacza zespół planowanych działań profilaktycznych, edukacyjnych i osłonowych mających na celu wspieranie rodzin. Adresatami są rodziny w kryzysie oraz przedstawiciele służb i instytucji pracujących na rzecz dziecka i rodziny. Celem głównym programu jest stworzenie spójnego systemu wsparcia rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo–wychowawczych oraz promowanie społecznie pożądanego modelu rodziny.
W raportowanym okresie dwa dokumenty służyły temu celowi: .
Program Wspierania Rodziny w Mieście Rejowiec Fabryczny na lata 2019–2021 przyjęty uchwałą nr V/38/19 Rady Miasta Rejowiec Fabryczny z dnia 28 marca 2019 r.
Program Wspierania Rodziny w Mieście Rejowiec Fabryczny na lata 2022–2024 przyjęty uchwałą nr XLIV/215/21 Rady Miasta z dnia 29 grudnia 2021 r.
Rodzina od zawsze stanowiła podstawową komórkę społeczną, na której opiera się społeczeństwo, a dla dziecka jest ona podstawowym i najbardziej naturalnym środowiskiem. Atmosfera, w jakiej dziecko dorasta, stanowi podłoże dla jego przyszłego życia. W związku z tym, wspieranie rodziny w wypełnianiu jej funkcji jest jednym z najbardziej istotnych zadań polityki prorodzinnej w Gminie Miejskiej Rejowiec Fabryczny.
Programy ADRESOWANE DO SENIORÓW
Do najbardziej istotnych zadań polityki senioralnej w Gminie Miejskiej Rejowiec Fabryczny w raportowanym okresie należały te wynikające z poniższych programów:
Programy zostały szczegółowo opisane w zakładce Pomoc społeczna.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rejowcu Fabrycznym od 1 stycznia 2019 r. realizuje wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Program dofinansowany jest ze środków budżetu państwa.
Finansowanie dotyczy wsparcia i udzielenia pomocy w jednej z trzech form: posiłku (MOPS realizuje posiłek w formie obiadów w placówkach oświatowych), świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego postaci produktów żywnościowych oraz na pokrycie kosztów dowozu posiłków w gminie dla osób dorosłych szczególności starszych, chorych i niepełnosprawnych.
Program „Posiłek w szkole i w domu” składa się z trzech modułów – każdy kierowany jest do innego adresata:
Moduł dla Dzieci i Młodzieży;
Moduł dla dorosłych;
Moduł organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.
Wydatki poniesione na zadanie zostały przedstawione w zakładce Pomoc społeczna.
Celem programu jest ograniczanie skali ubóstwa poprzez zwiększanie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.
Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ objęto osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryterium określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniające do skorzystania z pomocy społecznej. Każdego roku do programu przystępuje około 400 – 500 osób z terenu miasta.
programy z obszaru ochrony zdrowia
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii
Celem głównym Programów jest zapobieganie uzależnieniom od alkoholu i substancji psychoaktywnych poprzez podniesieniu poziomu wiedzy i świadomości mieszkańców na temat szkodliwości ich stosowania, a także ograniczenia szkód zdrowotnych, społecznych oraz zaburzeń życia rodzinnego.
Miejskie Programy Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskie Programy Przeciwdziałania Narkomanii realizowane były każdego roku w całej kadencji w oparciu o przyjęte uchwały:
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2019 rok (uchwała nr III/22/19 z dnia 31.01.2019 r.)
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2020 rok (uchwała nr XVI/96/19 z dnia 30.12.2019 r.)
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok (uchwała nr XXIX/146/20 z dnia 09.12.2020 r.)
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2024 (uchwała nr XLVI/228/22 z dnia 28.03.2022 r.).
Klub Abstynenta Krokus w Rejowcu Fabrycznym – działa jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS. W 2022 r. otrzymał z budżetu miasta dotację na wsparcie działalności w wysokości 7.000 zł. Środki zostały przeznaczone na prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz ofiar przemocy domowej. Dofinansowano dwudniowe warsztaty wyjazdowe dla osób objętych terapią. Stowarzyszenie prowadzi punkt konsultacyjny dla potrzebujących porady psychologicznej i terapeutycznej dla mieszkańców miasta i gmin ościennych. Zajęcia były prowadzone przez specjalistę ds. terapii uzależnień z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Stowarzyszenie w realizacji zadań statutowych współpracowało z Miejską Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
programy z obszaru oświaty
Jednym z głównych zadań realizowanych w obszarze oświaty jest zwiększanie możliwości indywidualnego rozwoju ucznia, motywowanie do dalszego pogłębiania wiedzy oraz zdobywania nowych osiągnięć.
Szkoła oraz przedszkole w Gminie Miejskiej Rejowiec Fabryczny, poza wykonywaniem podstawowych zadań, którymi są:
nauczanie zgodnie z obowiązującą podstawą programową,
zapewnienie opieki dzieciom,
w celu wspierania dzieci i młodzieży realizowały w latach 2018-2023 projekty i programy edukacyjne.
Wszystkie te działania opisane są w zakładce Realizowane projekty oświatowe.
programy z obszaru współpracy z organizacja pozarządowymi
Program współpracy Gminy Miejskiej Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie to dokument obowiązujący przez okres roku i określający zasady wsparcia przez gminę działań wymienionych podmiotów. W okresie 2018-2023 obowiązywały kolejno następujące dokumenty:
Uchwała XLV/152/17 w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2018 rok.
Uchwała III/21/19 w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 rok.
Uchwała XVIII/107/20 w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok.
Uchwała XXVIII/143/20 w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2021 rok.
Uchwała XLII/197/21 w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok.
Uchwała LIII/255/22 w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Rejowiec Fabryczny z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok.
programy z obszaru rewitalizacji
Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2017-2023
Program Rewitalizacji jest zasadniczym dokumentem służącym planowaniu i realizacji procesu rewitalizacji w Gminie Miejskiej Rejowiec Fabryczny:
Lokalny Program Rewitalizacji Zdegradowanych Obszarów Miasta na lata 2017–2023 przyjęty uchwałą nr XLIII/145/17.
Ma on charakter strategii, w której dokonuje się wskazania obszaru rewitalizacji, pogłębionej diagnozy stanu obszaru rewitalizacji oraz planuje i koordynuje działania służące osiągnięciu wizji stanu obszaru po rewitalizacji.
programy z obszaru gospodarki komunalnej i mieszkaniowej
Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Rejowiec Fabryczny
Działania związane z gospodarowaniem gminnym zasobem mieszkaniowym wpisane są w wieloletnie programy gospodarowania zasobem mieszkaniowym:
Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Rejowiec Fabryczny na lata 2022-2026 przyjęty uchwałą nr XLIV/211/21.
programy z obszaru ochrony środowiska
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) to dokument o charakterze strategicznym, którego realizacja zmierza do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatycznym, w tym do redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, podniesienia efektywności energetycznej, znaczących oszczędności w wydatkach na energię a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2015–2020 (z perspektywą do roku 2022) przyjęty uchwałą nr XII/41/15.
Program ”Czyste powietrze”
Dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych stworzono Program Czyste Powietrze na dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Na terenie miasta Rejowiec Fabryczny działa również czujnik monitorujący stan jakości powietrza. Urządzenie informuje o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).
Samorząd miasta pragnie by czujnik miał również działanie prewencyjne. Uświadamiające mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza, ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.
Program rozwoju Odnawialnych źródeł Energii (OZE)
Rejowiec Fabryczny w planie długofalowym dąży do zmniejszenia emisyjności oraz negatywnych wpływów na środowisko poprzez wykorzystanie wysokowydajnych źródeł OZE. Dzięki Programowi Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) zrealizowano montaż instalacji solarnych na domach mieszkalnych i obiektach publicznych oraz fotowoltaiki na budynku administracyjnym urzędu.
W 2022 r. realizując zadania z zakresu rozwoju miasta w ramach niwelowania strat ekonomicznych i ekologicznych w tym zanieczyszczenia powietrza oraz wykorzystywania i wdrażania OZE, Miasto Rejowiec Fabryczny we współpracy z zakładem budżetowym – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rejowcu Fabrycznym, zrealizowało inwestycję polegającą na budowie paneli fotowoltaicznych dla zasilenia ujęcia wody oraz zakładu oczyszczalni ścieków w Rejowcu Fabrycznym.
programy z obszaru opieki nad zabytkami I ZWIERZĘTAMI
Program Opieki nad Zabytkami Miasta Rejowiec Fabryczny
Program Opieki nad Zabytkami Miasta Rejowiec Fabryczny (uchwała V/33/19) ma pomóc w aktywnym zarządzaniu zasobem stanowiącym dziedzictwo kulturowe miasta.
Program Ochrony Zwierząt
Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny w 2018 roku (uchwała XLVIII/162/18)
Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny w 2019 roku (uchwała V/35/19)
Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny w 2020 roku (uchwała XX/120/20)
Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny na 2021 rok (uchwała XXXIII/163/21)
Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Rejowiec Fabryczny na 2022 rok (uchwała XLVI/229/22)